EESTLASED BRASIILIAS

Esimesed eestlased saabusid Brasiiliasse 1908, mõned läksid tagasi ja tulid uuesti Brasiilia’sse. Novembris 1925, enam vähem 500 eestlast jõudsid Santos’e sadamasse ja said viidud rongiga Imigrati Majasse São Paulo linna, kuhu jäid 10 päeva.
Peale seda oli neil võimalus valida, kas jääda São Paulo linna, või edasi rongiga, Paraná ja Minas Gerais’i osariiki. Mitmed pered valisid minna elama mõisadesse sest seal olid majad neile elamiseks perega.
Teised valisid jääda São Paulo linna, kus oli töö võimalusi suurtes tööstuseis sell ajal nagu: Matarazzo, Vigor, Papel Simão ja teised.
Eestlased olid head töölised ja täitsid suure hoole ja vastutusega oma ülesanned ja sellega tõid palju kasu Brasiilia edule, ja tänapäev nende järeltulijad jätkavad edasi, nagu patriootid mitmes arvamata ametis.
Eestlastel on suur solidaarne vaim sellepärast mitmed pered püüdsid seada oma elamud ligistikku, nagu juhtus mitmes rajoonides meie linnas ja mõnes São Paulo linnades.
Eestlastel olid suured raskused ja kõik sugused probleemid, vasttulnukatel algul Brasiilias, oma rahvuslikku päritolu nõrkuse tõttu, tropiku kliima mõjus nii tervise peale, et mõni isegi suri, aga nad ei taganenud ja Jumaliku abiga said võidu nendest eluraskustest, mis uues riigis ette tuleb.
Ja võidukalt läksid edasi valitud teed kasutades võimalusi mis see maa neile pakkus, tãide viies oma unistusi, ja vastu võtta teisi kaasmalaseid kes siia tulid jäämiseks.
Täna, meeletuletades osa sellest ajaloost, soovime “õnnitleda” eestlaseid ja nende järeltulijaid,  ja oleme uhked osalised sellest ajaloost mis ühel päeval teie alutasite saades võitjaiks, ja väga hea meelega jätkame seda jutustust, kõigile kes on ja tulevikus saavad osalisteks sellest nii väga Jumala õnnistatud suguvõsast
.
Leonora Palkow.